Home page / Blog / Stavba komína postup

Stavba komína postup

9 / 5 / 2017

Ako si postaviť komín?

Pri stavbe komína by sme mali brať do úvahy viacero hľadísk ako sú veľkosť miestnosti, druh pripojeného spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál domu, protipožiarne požiadavky, druh paliva (plyn, kvapalné, tuhé).

Ak hladáte cenovo výhodné, montážne nenáročné ale zároveň efektívne a kvalitné riešenie odporúčame vám komínovú „stavebnicu“. Túto šikovne navrhnutú komínovú konštrukciu si za jeden deň zostavíte podobne ako kocky z LEGA. Pred výstavbou je nutné vypracovať plán. Ak staviate dom, plán komína je súčasťou stavebných plánov. Je taktiež potrebné vedieť, kde presne bude umiestnené vykurovacie teleso, aby sa zabezpečilo jeho bezproblémové pripojenie na komín. Založenie komína spočíva vo vybudovaní základu a to tvárnicami v betónovej malte. Tvárnicu je nutné uložiť podľa vodováhy, aby stál komín rovno. Betón je potrebné ponechať poriadne vyschnúť.

Po inštalácii hydroizolácie nalepte na základňu prvú tvárnicu a vyplnte ju betónovou zmesou. Na ňu pripojte kondenzačnú ímku. Na vrch ímky uložením na polodrážkový spoj nalepte vložku na kontrolné komínové dvierka. Použite k tomu kachliarsky tmel. Otvory v komínových tvárniciach vypilujte pomocou kotúčovej brúsky určenej na betón. Komínové dvierka a vetraciu mriežku upevnite na komínové tvárnice. Nad vložku pre dvierka začnite stavať tvárnice až do navrhnutej výšky komínovej odbočky prívod dymovodu z vykurovacieho telesa.

Súčasťou komína je aj izolácia z minerálnych vlákien, ktorá svojou hrúbkou vypĺňa priestor medzi vložkou a tvárnicou. Otvor v plášťovej tvárnici v mieste dymovodu takisto zabezpečte izoláciou sopúcha. V prípade vysokého komína umiestnite pod strechou druhú vložku s komínovými dvierkami. Po celej výške komína vkladajte do otvorov komínových tvárnic armovaciu výstuž a zalejte ju cementovým mliekom. Takto zabezpečíte tuhosť celého komína.

Na posledný vrchný diel komínovej tvárnice nasadzujete kryciu dosku, nerezovú alebo keramickú hlavicu a plechovú hlavicu, čo zabezpečí dlhšiu životnosť komína.

Nezabúdajte, že než si vo vašom komíne zakúrite, je potrebné aby prešiel revíznou kontrolou. Naša spoločnosť zabezpečuje vyhotovenie komínov a bleskozvodov s príslušnými revíznymi správami, potrebnými ku úspešnému absolvovaniu kolaudačného konania vášho rodinného domu.

Blog

Napísali o nás v STARTIT UP

7 / 6 / 2022

gor Manďák je 32-ročný Bratislavčan, ktorý študoval na strednej škole umeleckého priemyslu, a to v odbore reštaurátor-konzervátor so zameraním na drevo. Následne sa rozhodol ísť na vysokú školu ekonómie a manažmentu.

Zistiť viac

Čo potrebujeme ku kolaudácii rodinného domu

16 / 5 / 2017

Kolaudačné konanie vedie príslušný stavebný úrad, ktorý na základe stavu stavby rozhodne, či je zabezpečená ochrana verejných záujmov a práv účastníkov stavebného konania a či spĺňa kritériá z pohľadu starostlivosti o životné prostredie...

Zistiť viac

Stavba komína postup

9 / 5 / 2017

Pri stavbe komína by sme mali brať do úvahy viacero hľadísk ako sú veľkosť miestnosti, druh pripojeného spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál domu, protipožiarne požiadavky, druh paliva (plyn, kvapalné, tuhé)...

Zistiť viac

Revízia komína ako často

2 / 5 / 2017

Krb je sdrcom domu, v modernej dobe ho často nahrádza plynový kotol. Pre každú domácnosť je teplo domova nevyhnutné a preto je potrebné starať sa o patričnú údržbu. Nie je to však len potrebné, je to aj povinnosť, pretože to nariaďuje zákon...

Zistiť viac

Naši zamestnanci majú osvedčenie pre vykonávanie prác vo výškach v zmysle vyhlášky 347/1990 Zb.z.

OSVEDČENIA PDF
Top