Ak ste si na predošlé otázky odpovedali “áno” a zároveň vám popritom nerobia výšky závrate, tak práve pre Vás máme tento návod ako si svojpomocne vyčistiť komín.
Majte však na pamäti, že aj napriek všetkej vašej snahe je potrebné, aby prinajmenšom raz za rok toto čistenie a kontrolu vykonal profesionál. Z tejto kontroly by mal spracovať aj kontrolnú správu. V tomto prípade kominár prísť musí, vyžaduje to totiž zákon.
Prvým krokom je získanie kominárskych nástrojov. Tu odporúčame navštíviť obchod domácich potrieb. Budete potrebovať kominársky pružný prút a kefy s rozdielnymi priemerami alebo kominársky strojček s povrazom a tzv. slniečkom.
Ďaľsím krokom je sa v pracovnom oblečení (odporúčame niečo, čo už si neplánujete opäť obliekať) vyliezť na strechu, alebo k vrchným dvierkam. Vrchné dvierka slúžia na vymetanie komína. Uľahčujú údržbu komína, aby ste nemuseli pri každom čistení vyliezť až hore nad strechu.
Kominárskym strojčekom so slniečkom sa dá čistiť iba smerom zhora dole. Má však jednoznačné výhody. Dá sa ním zo stien komína odstrániť oveľa hrubšie usadeniny a dokonca aj zapečený decht.
Při čistění zvrchu provaz so strojčekom spúšťajte dole a postupne vyťahujte naspäť hore. Pracujte pomaly, aby se vám usadeniny nevyvalili cez spodné dvierka. Tie však vždy utesnite, aby ste sa vám nedostali usadeniny do domácnosti. Ak je komín veľmi zanesený, postup niekoľkokrát opakujte.
Na konci procesu cez spodné dvierka vyberte z komína sadze. Tie je možné zabalené vyhodiť do bežného odpadu. Nezabudnite si pritom chrániť svoje dýchacie cesty napríklad respirátorom.
Žiadnu prácu by sme nemali skončiť bez kontroly. V prípade komínov to platí dvojnásobne. Na kontrolu nepotrebujete špeciálnu kameru, vystačíte si so zrkadielkom. Nahliadnite ním cez spodné dvierka do prieduchu, aby ste skontrolovali, či je komín čistý. Ak objavíte nedostatky, je potrebné ich odstrániť. Nezabudnite zavrieť komínové dvierka (a predovšetkým horné dvierka).
Pokiaľ pri čistení narazíte na decht z ktorým si neviete poradiť, zavolajte kominára. Decht je nebezpečný a ľahko sa se vznieti.
Teraz viete, ako na to. Ak by ste si s niečím nevedeli poradiť, sme tu pre Vás!
7. júna 2022
Igor Manďák je 32-ročný Bratislavčan, ktorý študoval na strednej škole umeleckého priemyslu, a to v odbore reštaurátor-konzervátor so zameraním na drevo. Následne sa rozhodol ísť na vysokú školu ekonómie a manažmentu.…
Zistiť viac16. mája 2017
Kolaudácia domu ako na to? Gratulujeme, už sa to blíži, naplnenie snu bývať vo svojom, vo vlastnom. Skôr než sa ale nasťahujete a premeníte dom na svoj domov ostáva už…
Zistiť viac9. mája 2017
Ako si postaviť komín? Pri stavbe komína by sme mali brať do úvahy viacero hľadísk ako sú veľkosť miestnosti, druh pripojeného spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál domu, protipožiarne požiadavky,…
Zistiť viac2. mája 2017
Ako často treba volať kominára? Krb je sdrcom domu, v modernej dobe ho často nahrádza plynový kotol. Pre každú domácnosť je teplo domova nevyhnutné a preto je potrebné starať sa…
Zistiť viacNaši zamestnanci majú osvedčenie pre vykonávanie prác vo výškach v zmysle vyhlášky 347/1990 Zb.z.
OSVEDČENIA PDF